Atrakcje w okolicy

U nas nie będziesz się nudzić

Ranczo położone jest na obrzeżach malowniczej wioski turystyczno-wypoczynkowej, niedaleko starej Babiej Ścieżki w Pogańskiej Dolinie, przy jednym z najstarszych przejść do Czech wiodących koło Dobrego Źródła na zboczu Grabowca – prasłowiańskiego miejsca kultu. Malownicze widoki, bliskie sąsiedztwo lasu, szum przepływających strumieni górskich, i sarny zaglądające w okna, czyli to co nas urzekło i sprawiło, że to miejsce stało się naszym Końcem Świata.

Kaplica Św. Anny w Sosnówce

Kaplica Św. Anny w Sosnówce –można do niej dotrzeć żółtym szlakiem biegnącym nieopodal Rancza. Spacer potrwa 15 minut. Legenda mówi, że kto nabierze wody w usta z Dobrego Źródła/ Źródła Miłości położonego na zboczu Grabowca, i okrąży z nią siedem razy kapliczkę, nie roniąc przy tym ani kropli zapewni sobie szczęście w miłości, czy też spełnienie marzenia. Średniowieczna budowla została zniszczona podczas wojen husyckich, a obecną, barokową postawiono w latach 1718-19. Kaplica została wzniesiona na rzucie elipsy i przykryta sklepieniem kolebkowym. Warto zobaczyć stylowe wyposażenie z początków XVIII w. W 1812 r., w związku ze zmianą funkcji kaplicy na Śnieżce, przeniesiono tu wizerunek św. Wawrzyńca. W lipcu w kaplicy odbywa się odpust, gromadzący mieszkańców i turystów.

Patelnia - Grabowiec

Patelnia – jest jedną z grupy trzech skałek znajdujących się na północnym stoku wzgórza Grabowiec. Do skałki można dotrzeć szlakiem od Kaplicy Św. Anny. Z Patelnią sąsiadują skałki Ostra i Mała, zwane też Nożem i Widelcem. Ponoć Patelnia posiada właściwości kumulowania energii, przypisywane czakramom. Na szczyt Patelni wiodą skalne schodki. Z jej szczytu, płaskiego niczym stół ofiarny roztacza się piękna panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, zachodnie Karkonosze i Rudawy Janowickie.

ZamekChojnik

Zamek Chojnik – Jedno z najpopularniejszych miejsc w Karkonoszach. Zamek Chojnik położony jest w pięknej okolicy na wysokiej skalistej górze (627 m), został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.

ŚwiątyniaWang

Świątynia Wang jest największą atrakcją Karpacza i mieści sie w jego górnej części, tuż przy wejściu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Nazwana została tak od miasta, z którego pochodzi czyli norweskiego Vang. Na świecie są 24 podobne świątynie, przy czym tylko jedna znajduje się poza granicami Norwegii. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX wieku. Jest to kościół zbudowany bez użycia gwoździ w stylu sztuki romańskiej połączonej z użytkową sztuk,ą ludową. Na terenie okalającym Świątynię znajduje się mały cmentarz niemieckiej szlachty z tej okolicy. Wnętrze zdobią oryginalne rzeźby i malunki, a cała bryła przywodzi na myśl orientalne zdobnictwo

ParkMiniatur

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska - W Kowarach, na terenie fabryki dywanów, powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25.

Sztolniew Kowarach

Sztolnie w Kowarach – na zwiedzających czeka Podziemna Trasa Turystyczna Sztolnie Kowary, która stanowi skansen tradycji górniczych i technik wydobywczych. W trakcie przejścia chodnikami wyrobisk, czy labiryntem Uranosa można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju Skarbiec Walonów – zbiór minerałów, szlachetnych kamieni, kruszców i kopalin pochodzących z kolekcji Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W innym miejscu poznamy dzieje pierwszych eksplorerów Karkonoszy, ich narzędzia i tajemne znaki ukryte w walońskim safesie. Na turystów czeka jeszcze wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest antyoksydacyjna woda „Potencjałka AOx”, wysoko ceniona przez panów i panie. W roku 2002 zostało reaktywowane Inhalatorium Radonowe.

KopalniaPodgórze

Kopalnia Podgórze - Kopalnia Podgórze w Kowarach to druga co do wielkości kopalnia uranu w Polsce. Usytuowana w niej trasa turystyczna przebiega przez sztolnię 19a, która powstała w latach 50-tych XX wieku. To jeden z najciekawszych i najładniejszych obiektów na terenie Kowar. Eksploatacja złóż trwała tu aż do 1958 roku, natomiast w latach 1974-1989 mieściło się w niej jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym radonem .

MiasteczkoWestern Cit

Miasteczko Western City w Ścięgnach koło Karpacza – Miasteczko prawdziwych kowbojów. Western City to osadzony w westernowym klimacie park rozrywki, kowbojskie miasteczko, którego drewniane budynki są ściśle wzorowane na zabudowaniach z Dzikiego Zachodu. W centrum miasta znajduje się Saloon, w którym oczywiście możemy się napić „wody ognistej”, jak również zjeść kowbojski posiłek przyrządzony przez saloonowe dziewczęta. Znajdziemy tu również biuro Szeryfa, który strzeże prawa i porządku, Western Press, Sklep Kolonialny, Pocztę. Stojący w pobliżu Saloonu Bank często pada ofiarą napadów żądnych złota rewolwerowców z bandy Morgana, którzy usiłują pokonać szeryfa i przechwycić wielką dostawę złota. Widowiskowe strzelaniny można zobaczyć codziennie o godzinie 15.10. Czas ten nie został wybrany przypadkowo – każdy wielbiciel westernów pamięta słynny „15.10 do Yumy”. Inne przedstawienie z życia kowbojów zobaczymy o godzinie 12.00.

Dolina Pałaców

Szlak Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej – jest to nowy szlak turystyczny, który rozciąga się od Jeleniej Góry przez Staniszów, Łomnicę, Wojanów i Karpniki, łącząc Karkonosze z Rudawami Janowickimi. Wcześniej znany jedynie koneserom, obecnie odzyskuje dawny blask i jednocześnie turystyczny charakter, ubiegając się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNSECO. W Dolinie znajdują się 22 pałace, z których 5 już odrestaurowano. Dzięki zabiegom i staraniom grupy inwestorów mają szansę stać się unikatem na skalę krajową, porównywanym z zamkami nad Loarą.

TermyCieplice

Baseny termalne w Cieplicach - Wszyscy turyści wybierający się w Karkonosze koniecznie powinni zaplanować wizytę w jednej z największych atrakcji regionu – Termach Cieplickich. Park wodny mieści się w Jeleniej Górze, a jego oferta skierowana jest do wszystkich wielbicieli zabaw wodnych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

KarkonoskieTajemnice

Muzeum Karkonoskie Tajemnice - W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, Odwiedzający poznają najwspanialsze przekazy i legendy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historię o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna i multimedialna, sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza.